Początek strony
Wróć na początek strony Alt+0
Przejdź do wyszukiwarki Alt+1
Przejdź do treści głównej Alt+2
Przejdź do danych kontaktowych Alt+3
Przejdź do menu górnego Alt+4
Przejdź do menu lewego Alt+5
Przejdź do menu dolnego Alt+6
Przejdź do mapy serwisu Alt+8
Menu wysuwane
Herb podmiotu Biuletyn Informacji Publicznej Urząd Miasta i Gminy w Bolesławcu
Menu góra
Strona startowa Aktualności Protokoły z sesji Rok 2019
Poleć stronę

Zapraszam do obejrzenia strony „Protokół z IX Sesji Rady Gminy w Bolesławcu - Rok 2019, menu 1237, artykuł 3156 - BIP - Urząd Miasta i Gminy w Bolesławcu”

Zabezpieczenie przed robotami.
Przepisz co drugi znak, zaczynając od pierwszego.

P ) # @ % R F 3 - 0 A w s f d A P # @ :

Pola oznaczone są wymagane.

Treść główna

Rok 2019

Protokół z IX Sesji Rady Gminy w Bolesławcu

Protokół sporządzony z IX Sesji Rady Gminy w Bolesławcu,która odbyła się w dniu 30 października 2019 r. w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Bolesławcu ul. Wieluńska 2, sala sesyjna.

Rozpoczęła się o godz.15:00 Zakończyła o godz. 19:35

1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.

---------------------------------------------------------------------

Przewodniczący Rady Gminy w Bolesławcu Pan Artur Dulski dokonał otwarcia IX sesji Rady Gminy, powitał: Radnych, Wójta Gminy, Skarbnika, Sekretarz wraz z pracownikami Urzędu Gminy jak i sołtysów i zaproszonych gości: Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Wieruszowie podinspektora Adama Stochniałka oraz Komendanta Gminnego OSP druha Arkadiusza Kaczmarczyka

W oparciu o załączoną listę obecności stwierdził, że obrady sesji są prawomocne.

Została zauważona nieobecność jednej radnej - p. Krystyny Nowakowskiej.

Przewodniczący Rady przypomniał, że obrady sesji są rejestrowane i transmitowane.

Z uwagi na fakt przybycia na obrady Rady Gminy zaproszonych gości, Przewodniczący Rady zaproponował aby w pierwszej kolejności, przed obradami wystąpili goście, co zostało przyjęte przychylnie.

Jako pierwszy wystąpił Zastępca Komendanta KPP w Wieruszowie podinsp. Adam Stochniałek.

Na wstępie podinsp. Adam Stochniałek informuje o dobrej współpracy między Komendą Powiatową Policji w Wieruszowie a Wójtem Gminy Bolesławiec jak i całym samorządem. Informuje o liczbie przestępstw, które zostały odnotowane na terenie gminy. Informuje, również, że jest wymogiem ustawowym, przeprowadzić analizę (statystykę), przestępstw na terenie gminy. Tak więc, na terenie gminy Bolesławiec odnotowano 49 przestępstw co stanowi to 10% ogółu przestępstw na terenie powiatu Wieruszowskiego; wykrywalność tychże przestępstw to 80%. Dzięki przeprowadzonej analizie widać jak pracują policjanci z KKP Wieruszów. Podinspektor przytoczył również przestępstwa jakie zostały odnotowane na ternie gminy są to m.in. kradzieże (1 przestępstwo), włamania ( 3 przestępstwa). Zwrócił uwagę na fakt, że skala przestępczości jest zupełnie inna. Obecnie włamań dokonują grupy przestępcze, które są wyspecjalizowane. Ponadto są to grupy, przemieszczające się po całym kraju, rzadko kiedy włamań dokonują osoby zamieszkujący teren powiatu wieruszowskiego. Głównie łupem przestępców są wyroby jubilerskie oraz pieniądze, rzadko kiedy przedmioty, które łatwo jest namierzyć. Ilość interwencji na terenie gminy utrzymuje się na niezmiennym poziomie 4.500. Dzięki interwencją obywateli ( telefonicznie), mieszkańcy sami zgłaszają potrzebę wezwania funkcjonariuszy policji do zdarzenia.

W następnej kolejności podinspektor mówi o środkach odurzających – narkotykach. Poinformował, że policjanci z terenu powiatu mają taktykę iż nie dopuszczają do rozprowadzania jak i do obrotu narkotyków. Stąd wyniki z Wieruszowa są bardzo dobre. Narkotyków wszędzie jest bardzo dużo ( w całym kraju). W tym celu policjanci w komendzie są odpowiednio przygotowani i przeszkoleni. Za dziewięć miesięcy mieliśmy 22 przypadki osób rozprowadzające środki odurzające. Na końcu jeszcze raz policjant uspokoił, że policja stara się zwalczać narkotyki i zwalcza je. Mając na uwadze statystyki świadczy o tym fakt, że policjanci są skuteczni i sumiennie realizują swoje zadania.

Na końcu podinspektor poinformował o dobrej współpracy dzielnicowego z mieszkańcami i urzędnikami. Uważa, że punkt konsultacyjny mieszczący się w urzędzie gminy spełnia swoją funkcję i raczej nie będzie zmiany w tym kierunku.

Następnie głos zabrał przewodniczący Rady Gminy p. A. Dulski:

Przewodniczący podziękował za wypowiedz, a w następnej kolejności zadał pytania dotyczące: przywrócenia posterunku policji w Bolesławcu, mapę zagrożeń na terenie gminy Bolesławiec, zapytał o prędkość, o niszczenie mienia ( np. niszczenie chodnika, czy też ulicy).

Podinspektor odpowiedzi na ww. pytania poinformował, że posterunek policji jest to problem i sprawa drażliwa. Aby otworzyć posterunek muszą być werbalne potrzeby. Należy przeanalizować wszystkie zdarzenia, które występują na terenie gminy. Posterunki policji są reaktywowane tam gdzie mają realną potrzebę. Posterunki były likwidowane, gdyż nie spełniały swojej funkcji. Lepszym rozwiązaniem są patrole policji skierowane na teren powiatu i takie rozwiązanie jest dobre oraz przyczynia się do bezpieczeństwa. Biorąc pod uwagę przywrócenie posterunku Policji należało by również wziąć pod uwagę adaptacją budynku.

W następnej kolejności podinspektor odpowiedział na pytanie dotyczące mapy zagrożeń. Poinformował, że jest to bardzo dobre urządzenie, dzięki któremu anonimowo można zgłaszać miejsca niebezpieczne.

Odpowiadając na pytanie dotyczące prędkości, podinspektor zauważył, że jest to problem ogólno - problematyczny. Policjanci, którzy są do tego przeszkoleni są w pierwszej kolejności wysyłani na drogi wojewódzkie i powiatowe. Komenda nie dysponuje wagami drogowymi, a jest to problem powszechny. Jeśli chodzi o problem pijanych kierowców to nie ma żadnej taryfy ulgowej. Działania policjantów są bezwzględne. W skali powiatu tendencja jest wzrostowa.

Odpowiadając na ostatnie pytanie dotyczące mienia to zostało zauważone, że jest to poważny problem i trudny do wykrycia. Jeżeli udaje się ujawnić sprawce na ogół jest tak, że sprawca i poszkodowany dochodzą do porozumienia.

Przewodniczący podziękował za udzielenie informacji oraz zadał jeszcze jedno pytanie dotyczące zakupu nowego samochodu sfinansowanego z budżetu gminy.

Podinspektor odpowiedział że niestety na dzień dzisiejszy nie może zdradzić szczegółów, bowiem procedura przetargowa jeszcze nie została ukończona.

W następnej kolejności głos zabrał radny p. Maciej Maciejewski
Radny zadał pytanie dotyczące przestępstw cybertechnicznych.

W odpowiedzi podinspektor odpowiedział że ciężko dotrzeć do pojedynczego mieszkańca gminy. Uważa że najlepszym rozwiązaniem jest edukacja dzieci aby już od najmłodszych lat wiedziały jak mają się zachowywać w świecie cyfrowym. Proponuje, że (ze strony policji) można zorganizować pogadanki na ww. temat, dla dzieci jak i dla młodzieży i osób dorosłych.

Na tym Przewodniczący Rady rozmowę z zastępcą komendanta Komendy Powiatowej Policji zakończył.

W następnej kolejności Przewodniczący poprosił Komendanta Gminnego OSP Arkadiusza Kaczmarczyka.

Na wstępie Komendant przedstawił się i poinformował Radnych, że jest zatrudniony przez Wójta Gminy na umowę zlecenie. Zadaniem komendanta gminnego jest koordynacja działań straży pożarnej na terenie gminy pod względem operacyjnym, gdzie na terenie gminy znajduje się sześć jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Znajdują się one w Mieleszynie, Kamionce, w Bolesławcu, Gol, Żdżarach i Chróścinie. Komendant dokonał podziału danych jednostek na trzy grupy. Do pierwszej grupy zaliczył jednostki znajdujące się w Krajowym Systemie Ratowniczo - Gaśniczym (KSRG) są to OSP Bolesławiec i OSP Chróścin. System KSRG powstał 1995r.. Terenem działań jednostek jest teren powiatu. Wymogiem jest aby na terenie gminy były dwie jednostki włączone do ww. systemu. Na dzień dzisiejszy nasza gmina spełnia ten wymóg. Jednostki, które są w systemie posiadają podpisaną umowę z Komendantem Państwowej Straży Pożarnej, gdzie w ciągu 10 minut od wezwania, nie zależnie od pory dnia i nocy, jednostka jest zobowiązana wystawić jeden pojazd do wyjazdu. Plusem bycia w KSRG jest możliwość otrzymania dotacji na zakup sprzętu. Dotacje są przyznawane od ilości wyjazdów. Jednostki są zobowiązane do wyjazdów zdarzań technicznych (wypadki) i pożarowych. Jednostka musi posiadać ratowników medycznych, którzy będą w stanie udzielić odpowiedniej pomocy poszkodowanym, kiedy na miejscu nie będzie lekarza, zatem jednostka jest zobligowana do posiadania takich druhów i wyposażenia ich w odpowiedni sprzęt medyczny.

Do drugiej kategorii ( wg komendanta gminnego) zalicza się jednostka w Żdżarach, ponieważ posiada samochód gaśniczy z zapasem wody, a nie należy do KSRG. Terenem działań jednostki jest teren gminy. Samochód który aktualnie posiadają druhowie z jednostki OSP Żdżary to samochód 40-letni. Jednakże jest w dobrym stanie technicznym i spełnia swoją funkcję.

Trzecia kategoria to jednostki małe, do której zaliczają się: OSP Gola, OSP Mieleszyn, OSP Kamionka. To jednostki, które wyjeżdżają na tern gminy, ale głównie działają na terenie swojej miejscowości.

W następnej kolejności komendant przedstawiła kolejność kierowania jednostek do działania. W pierwszej kolejności wyjeżdżają jednostki, które są KSRG następnie jednostki typu OSP Żdżary, a następnie inne jednostki znajdujące się w powiecie wieruszowskim. Małe jednostki typu OSP Gola, OSP Mieleszyn i OSP Kamionka nie zostają wezwane do działania. Trzeba tu zaznaczyć że Ochotnicze Straże Pożarne to nie tylko gaszenie pożarów ale również organizacje zrzeszające ludzi. Ludzi którzy są skłonni nieść pomoc innym i którzy chcą pracować dla społeczeństwa lokalnego.

OSP Gola zbiera sukcesywnie na nowy samochód (obecnie posiadają mikrobus).

W OSP Mieleszynie jest zakupiony nowy samochód oraz jednostka posiada sprzęt, który im w zupełności wystarcza. OSP Kamionka otrzymała samochód od OSP Bolesławiec i tam druhowie starają się. OSP Chróścin buduje nowy garaż i jednostka będzie się starała o nowy samochód może już w 2021 roku. OSP Bolesławiec został zakupiony nowy samochód i odnowiono remizę strażacką.

Druhowie bezpłatnie szkolą swoje umiejętności w PSP w Wieruszowie oprócz szkoleń dotyczących ratowników medycznych, gdyż takie szkolenia prowadzą firmy zewnętrzne. Aktualnie posiadamy wystarczającą ilość ratowników i nie zamierzamy zwiększyć tej ilości jedynie co trzy lata ponawiany jest egzamin w celu aktualizacji dokumentu.

Gmina Bolesławiec jest spokojną gminą, rolniczą, więc najczęściej występują pożary w rolnictwie, mało jest zdarzeń na drogach. W 2018 r. był 41 zdarzeń. Organizujemy szkolenia - sami siebie ćwiczymy. Ćwiczenia odbywają się na obiektach publicznych. Główną przyczyną wezwań są owady. Komendant zauważ problem braków kadrowych. Uważa, że będą problemy przy wyborze kolejnego zarządu.

Druhowie piszą wnioski na sprzęt przeciw pożarowy i otrzymują dotacje.

Głos zabrał Przewodniczący Rady dziękując za przedstawienie tematu i przekazał głos Radnej gminy p. Ilonie Góral

Radna zapytała ile defibrylatorów posiada jednostka OSP ?

Komendant gminny odpowiedział że jeden,który została zakupiony dzięki Funduszu Sprawiedliwości drugi posiada OSP Chróścin. Zostały również złożone dwa wnioski do PZU na defibrylatory, które zamieszcza się na zewnątrz budynku. Wnioski złożyły dwie jednostki Bolesławiec i Żdżary jednakże nie uzyskali dofinansowania.

Następnie głos został przekazany przez Przewodniczącego pani Anecie Kmiecik-Gwizdek.

Radna zapytała, czy w jednostce OSP Mieleszyn znajdują się również druhowie, którzy posiadają uprawnienia ratownika medycznego?

W odpowiedzi Komendant gminny poinformował Radną, że niestety nie. Zostało zrobione rozpoznanie i niestety w Mieleszynie nie było chętnych do udziału w takim szkoleniu, gdyż szkolenie trwa sześć dni i nie każdy ma czas.

Po tych słowach Przewodniczący Rady podziękował za przybycie komendantowi i przeszedł do dalszej części obrad.

2. Przyjęcie porządku obrad sesji.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Przewodniczący Rady zaproponował przyjęcie porządku jak w otrzymanej informacji o sesji. Następnie pyta czy ktoś ma uwagi lub inne propozycje do otrzymanego porządku obrad.

Radna P. Markiewicz zgłosiła prośbę o przesunięcie pkt. K ws. dowozów uczniów, argumentowane jest to tym, że na obrady sesji mają przybyć rodzice dzieci. Chciałaby aby nie czekali tak długo tylko jak najwcześniej zająć się przedmiotową uchwałą.

Jednogłośnie radni wyrazili zgodę i nie było więcej uwag.

3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.

--------------------------------------------------

Przewodniczący Rady pyta kto jest za przyjęciem protokołu z poprzedniej sesji, który był wyłożony do wglądu i przesłany radnym drogą elektroniczną.

W drodze głosowania protokół przyjęto jednogłośnie.

4.Podjęcie uchwał:

---------------------------------------------------------------------------

a) w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2019.

Przewodniczący Rady przystępuje do podjęcia przedmiotowej uchwały i prosi o opinie komisji. Opinia komisji jest pozytywna przy jednym głosie przeciwnym (opinia w załączeniu).

Została otwarta dyskusja.

Przewodniczący zapytał o place zabaw – skąd pozyskane są środki na ten cel.

Odpowiedzi udzieli p. Skarbnik informując, że pieniądze pochodzą z budżetu gminy.

Następnie Przewodniczący Rady zamyka dyskusję, następnie czyta tytuł uchwały stwierdza kworum i zarządza głosowanie.

Wiceprzewodniczący Rady Gminy Pan Józef Kołodziej odczytuje z listy obecności kolejno z imienia i nazwiska Radnych Gminy,a wyczytywany radny oddaje głos „za”, „przeciw” lub „wstrzymujący się”

Imienny wykaz głosowania stanowi załącznik do protokołu.

W głosowaniu brało udział 14 radnych.

Przewodniczący Rady stwierdza, że uchwała została podjęta 13 głosami - ” za” 13 „przeciw” 1, „wstrzymujących” 0

Uchwała została podjęta.

b) w sprawie udzielenia dotacji dla powiatu wieruszowskiego

Przewodniczący Rady przystępuje do podjęcia przedmiotowej uchwały i prosi o opinie komisji.

Opinia komisji jest pozytywna przy jednym głosie wstrzymującym się (opinia w załączeniu )

Została otwarta dyskusja.

Brak pytań.

Dyskusja została zamknięta

Następnie czyta tytuł uchwały stwierdza kworum i zarządza głosowanie.

Wiceprzewodniczący Rady Gminy Pan J. Kołodziej odczytuje z listy obecności kolejno z imienia i nazwiska Radnych Gminy,a wyczytywany radny oddaje głos „za”, „przeciw” lub „wstrzymujący się”

Imienny wykaz głosowania stanowi załącznik do protokołu.

W głosowaniu brało udział 14 radnych.

Przewodniczący Rady stwierdza, że uchwała została podjęta 13 głosami - ” za” 13 „przeciw” 0 „wstrzymujących” 1

Uchwała została podjęta.

c) w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej Gminy Bolesławiec na lata 2019-2032

Przewodniczący Rady przystępuje do podjęcia przedmiotowej uchwały i prosi o opinie komisji.

Opinia komisji jest pozytywna przy jednym głosie wstrzymującym (opinia w załączeniu)

Została otwarta dyskusja.

Brak pytań, wiec dyskusja została zamknięta.

Następnie czyta tytuł uchwały stwierdza kworum i zarządza głosowanie.

Wiceprzewodniczący Rady Gminy Pan J. Kołodziej odczytuje z listy obecności kolejno z imienia i nazwiska Radnych Gminy,a wyczytywany radny oddaje głos „za”, „przeciw” lub „wstrzymujący się”

Imienny wykaz głosowania stanowi załącznik do protokołu.

W głosowaniu brało udział 14 radnych.

Przewodniczący Rady stwierdza, że uchwała została podjęta 13 głosami - ” za” 13 „przeciw” 0 „wstrzymujących” 1

Uchwała została podjęta.

d) w sprawie programu współpracy z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art.3 ust.3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2020.

Przewodniczący Rady przystępuje do podjęcia przedmiotowej uchwały i prosi o opinie komisji.

opinia komisji jest pozytywna przy trzech głosach wstrzymujących się (opinia w załączeniu )

Została otwarta dyskusja.

W tym miejscu Przewodniczący zwrócił uwagę na zwiększenie dotacji na realizację zadań z zakresu kultury fizycznej i sportu (10.000zł) oraz kultury i edukacji ( 10.000 zł).

Następnie otwiera dyskusję.

Brak pytań.

Zatem dyskusja została zamknięta

Następnie stwierdza kworum i czyta tytuł uchwały, zarządza głosowanie.

Wiceprzewodniczący Rady Gminy Pan J. Kołodziej odczytuje z listy obecności kolejno z imienia i nazwiska Radnych Gminy,a wyczytywany radny oddaje głos „za”, „przeciw” lub „wstrzymujący się”

Imienny wykaz głosowania stanowi załącznik do protokołu.

W głosowaniu brało udział 14 radnych.

Przewodniczący Rady stwierdza, że uchwała została podjęta 13 głosami - ” za” 11 „przeciw” 0 „wstrzymujących” 3

Uchwała została podjęta.

e) w sprawie strategii rozwiązywania problemów społecznych gminy Bolesławiec na lata 2019-2023

Przewodniczący Rady przystępuje do podjęcia przedmiotowej uchwały i prosi o opinie komisji.

opinia komisji jest pozytywna przy jednym głosie przeciwnym (opinia w załączeniu )

Została otwarta dyskusja.

Brak głosów

Dyskusja została zamknięta

Następnie stwierdza kworum i czyta tytuł uchwały, zarządza głosowanie.

Wiceprzewodniczący Rady Gminy Pan J. Kołodziej odczytuje z listy obecności kolejno z imienia i nazwiska Radnych Gminy,a wyczytywany radny oddaje głos „za”, „przeciw” lub „wstrzymujący się”

Imienny wykaz głosowania stanowi załącznik do protokołu.

W głosowaniu brało udział 14 radnych.

Przewodniczący Rady stwierdza, że uchwała została podjęta 13 głosami - ” za” 13 „przeciw” 0 „wstrzymujących” 1

Uchwała została podjęta.

f) w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Wspierania Rodziny w Gminie Bolesławiec na lata 2019-2021

Przewodniczący Rady przystępuje do podjęcia przedmiotowej uchwały i prosi o opinie komisji.

opinia komisji jest pozytywna przy jednym głosie przeciwnym i jednym głosie wstrzymującym (opinia w załączeniu )

Została otwarta dyskusja.

Brak pytań.

Zamknięcie dyskusji.

Następnie stwierdza kworum i czyta tytuł uchwały, zarządza głosowanie.

Wiceprzewodniczący Rady Gminy Pan J. Kołodziej odczytuje z listy obecności kolejno z imienia i nazwiska Radnych Gminy,a wyczytywany radny oddaje głos „za”, „przeciw” lub „wstrzymujący się”

Imienny wykaz głosowania stanowi załącznik do protokołu.

W głosowaniu brało udział 14 radnych.

Przewodniczący Rady stwierdza, że uchwała została podjęta 14 głosami - ” za” 13 „przeciw” 0 „wstrzymujących” 1

Uchwała została podjęta.

g) w sprawie zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w schroniskach dla osób bezdomnych.

Przewodniczący Rady przystępuje do podjęcia przedmiotowej uchwały i prosi o opinie komisji.

opinia komisji jest pozytywna przy jednym głosie przeciwnym (opinia w załączeniu )

Została otwarta dyskusja.

Jako pierwszej głos został przekazany przez Przewodniczącego Rady pani Anecie Kmiecik-Gwizdek

Pani Radna pyta o stawki które znajdują się w uchwale.

Przewodniczący rady informuje, że zgodnie z rozmową z p. kierownik GOPS istnieje możliwość zmiany stawki w paragrafie 2 dotyczącym kwot.

Ponadto pani Aneta Kmiecik-Gwizdek zgłasza wątpliwości co do uchwały.

Pojawia się propozycja ze strony Przewodniczącego Rady i p. Wójt aby poprosić kierownika GOPSu i na czas dotarcia kierownika przesunąć w obradach sesji uchwałę.

Propozycja została przychylnie przyjęta przez wszystkich zebranych radnych.

Przewodniczący Rady wnioskował o przesunięcie ww. uchwały w obradach sesji na czas przybycia pani kierownik.

Wniosek został przyjęty.

k) w sprawie przewozu uczniów,wobec których gmina nie ma obowiązku zapewnienia dowozu.

Przewodniczący Rady przystępuje do podjęcia przedmiotowej uchwały i prosi o opinie komisji.

Opinia komisji jest pozytywna, przy czterech głosach przeciwnych i czterech głosach wstrzymujących się (opinia w załączeniu )

Została otwarta dyskusja.

Jako pierwszej głos został udzielony p. Wójt.

Wójt poinformowała zebranych, że na komisjach została poproszona o ponowne zajęcie się tematem dowozu uczniów. Wójt dowiedziała się, że jeden autobus na Wiewiórce kończy bieg i po wstępnych rozmowach z PKS Wieluń jest możliwość aby autobus był w Bolesławcu ok. godz. 15:00. Następnie głos został przekazany przez Wójta, Sekretarz.

Sekretarz odczytała notatkę służbową sporządzoną ze spotkania z PKS Wieluń, która informowała o spotkaniu, które odbyło się 29.10.2019r. w Wieluniu, przy udziale przedstawicieli PKS Wieluń – prezesa zarządu- R. Graczyka i zastępca prezesa zarządu M. Muszalski ze strony Urzędu Gminy w Bolesławcu uczestniczyła sekretarz i Monika Bielenda ( pracownik ds. gospodarki komunalnej). Tematem spotkania było uzgodnienie dodatkowych kursów na bazie już istniejących poprzez przedłużenie dotychczasowych tras. Na spotkaniu zostało wstępnie uzgodnione że przewozy o godz. ok. 15:00 i 14:25 będą kursowe i biletowane warunkiem utrzymania linii jest zakup co najmniej 28 biletów miesięcznych na linii Bolesławiec - Kamionka i dodatkowych biletów miesięcznych na trasie Bolesławiec - Gola oraz obciążenie Gminy Bolesławiec każdego miesiąca z wyłączeniem wakacji dodatkową opłatą 500 zł brutto. Powyższa kwota wynika z dojazdu autobusu z Wiewiórki przed godz.15:00 gdzie autobus kończy trasę, do Bolesławca aby kontynuować kurs na trasie Bolesławiec – Piaski – Kamionka. Powyższe rozwiązanie jest możliwe do realizacji od 04 listopada 2019r. Po przesłaniu pisemnej informacji ze strony Gminy Bolesławiec.

Następnie sekretarz poinformowała radnych, że tych kursów jeszcze nie ma ale są możliwe do zrealizowania (wynika to z notatki). W następnej kolejności wyjaśnia zasady utrzymania linii skąd PKS wyliczył stawkę 500 zł oraz zakupu biletów miesięcznych.

Sekretarz przypomina że są to wstępne uzgodnienia, które będą uruchomione w sytuacji zaakceptowania przez radnych uzgodnień. Poinformowała również radnych, że od stycznia kwoty ulegną zmianie tzn. wzrosną, bowiem od pierwszego stycznia wzrośnie minimalne wynagrodzenie (min. 15%). Słowa o wzroście cen za świadczenie usługi transportowej potwierdziły również inni przewoźnicy tj. Świtek, PKS Ostrów Wlkp., PKS Kluczbork, Roszkowice do tych przedsiębiorstw Sekretarz wystosowała zapytanie o kosz przewozów. Ponadto przewoźnicy borykają się z kadrą – brak kierowców. W związku z tym czynnikiem, który wpływa na cenę przewozu jest koszt wynagrodzenia kierowcy. Ponadto została przeprowadzona rozmowa z dyrektorem szkoły ws. opiekuna, gdyż w sytuacji zamkniętego przewozu wymagane jest aby była świadczona opieka. Niestety osoba, która była w ostatnich latach opiekunem niestety w tym roku ma pełen etat i nie będzie takiej funkcji świadczyć. Z uwagi na fakt, że opiekun będzie miał pół etatu (2 godz. rano i 2 godz. popołudniu) nie każdy jest chętny do współpracy.

W następnej kolejność Sekretarz przeczytała zapytanie ofertowe dotyczące dowozu uczniów wraz z świadczenia usługi opieki. W odpowiedzi na zapytanie ofertowe PKS Ostrów Wlkp. odpowiedział, że koszt usługi wraz z opiekunem wynosi ok. 625 zł za dzień, Świtek poinformowała, ze koszt usługi bez opiekuna wynosi od 450 zł za dzień, Roszkowice - bez opiekuna ok. 460 zł za dzień, a z opiekunem ok. 540 zł z a dzień, w zależności jakim środkiem transportu, PKS Wieluń bez opiekuna 595zł za dzień, a z opiekunem ok. 738 zł za dzień. Łęka Opatowska podjęła uchwałę że dowożą wszystkie dzieci nawet te którym gmina nie ma obowiązku zapewnienia dowozu. W Łęce Opatowskiej jest więcej uczniów którym nie przysługuje dopłata do dowozu.

W następnej kolejności Sekretarz przedstawiła rozwidniania w Bzyczenie oraz została przedstawiona liczba uczniów w gminie.

W następnej kolejności glos zabrała pani Wójt.

Poinformowała że rozmowy z PKS Wieluń trwają od marca. Miała na uwadze względy dzieci które musiały się uwalniać z lekcji aby zdążyć na autobus. Zdaniem Wójt rozwiązanie przedstawione przez PKS jest bardzo korzystne dla gminy, bowiem był by to kursowy autobus, z którego mogliby skorzystać wszyscy mieszkance.

W Następnej kolejności Monika Bielenda poinformowała że po rozmowie z dyrektorami szkół, dzieci będą miały zapewnioną opiekę, ponieważ do ok. godz.15:20 funkcjonuje świetlica szkolna.

Ponadto pan Radny J. Kołodziej, prosi o bardziej szczegółową informację na temat rozmów przeprowadzonych z PKS Wieluń. Informuje, że ma zostać zakupionych min. 28 biletów, ale ile dzieci mogło by skorzystać z autobusu ogółem oraz zamiast płacić 500zł dodatkowo to czy mogą korzystać pozostali mieszkańcy?

Wiceprzewodniczącemu odpowiedzi udzieliła Sekretarz.

Wyjaśniła, że uczniów jest 36 ale w miesiącach wrzesień - październik z przewozu skorzystało 28 uczniów i przewoźnik sam wliczył min. 28 uczniów (biletów miesięcznych). Dla PKSu jest to ilość satysfakcjonująca w danym miesiącu, a co resztą uczniów nie wiadomo. Ponadto przewoźnikowi jest bez różnicy czy pieniądze dostanie w nocie czy w biletach miesięcznych.

Pan J. Kołodziej pyta czy uzgodnienia z PKSem są wiążące czy dopiero szczegóły będą doprecyzowywane.

Sekretarz informuje że nie jest to umowa tylko notatka służbowa i gdy dojdzie do porozumienia będzie wszystko doprecyzowywane.

Radny p. Maciej Maciejewski pyta czy połączenie ok. godz.15:00 jest dodatkowe czy będzie zmiana w połączeniach.

Sekretarz odpowiada, że to było by dodatkowe, bowiem wcześniejsze polaczenie jest powiatowe i trudno teraz mówić co powiat odpowie.

Dodatkowo Radny Maciej Maciejewski pyta, czy bilet miesięczny jest przypisany do danego kursu czy też uczeń może wybrać dowolny autobus.

Sekretarz odpowiada że wybór jest dowolny.

Następnie radna p. Danuta Markiewicz pyta co z dzieckiem, które nie ukończyło 7 lat.

Wójt odpowiada że opiekun będzie miał dodatkowy bilet.

Przewodniczy Rady zauważa że opiekun nie będzie mógł wrócić do domu bo bilet obowiązuje na kurs w jedną stronę czyli na dwa przejazdy a nie na cztery przejazdy.

Obecny na obradach sesji mieszkaniec p. Piotr Fikus pyta, czy 28 biletów miesięcznych jest na ten jeden przejazd.

Sekretarz wyjaśnia że 28 biletów to jest łączna liczba biletów.

Następnie mieszkaniec - p. P. Fikus pyta czy autobus mógłby (ten 14:10) jechać trochę wolniej aby dzieci nie musiały czekać na świetlicy aż do godz. 15:10

Sekretarz poinformowała p. P. Fikusa że zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, które były zgłaszane na spotkaniach oraz komisjach została dostosowana oferta do tych oczekiwań mieszkańców, stąd godzina autobusu ok. 1500

Na to mieszkaniec P. Fikus pyta czy kierowca nie może poczekać 10min. np. w Bolesławcu na dzieci i wówczas zabrałby o wiele większą ilość uczniów zamiast dokładać jeszcze jeden kurs po godz.15:00

W odpowiedzi Sekretarz informuje, że trudno mi odpowiedzieć na pytanie, gdyż nie skupialiśmy się na tym, naszm zamiarem było odpowiedzieć na zgłaszane oczekiwania rodziców dzieci dojeżdżających

Monika Bielenda informuje, jednocześnie odpowiadając na pytanie mieszkańca - p. P.Fikusa że niestety ale nie ma możliwości opóźnienia autobusu o godz.14:20 bowiem znajduje się on w siatce rozkładu autobusów.

Następnie sołtys wsi Piaski – p. Tadeusz Szymanek, pyta skąd jedzie autobus ok.15.00?

Sekretarz odpowiada że prawdopodobnie z Radostowa.

W następnej kolejności głos zabrał Przewodniczący Rady, który pytał dlaczego takie działania nie zostały wykonane w sierpniu tylko dopiero po interwencji mieszkańców. Jego zdaniem takie działania powinny być wykonane o wiele wcześniej. Gdyby można było wcześniej pomyśleć o dodatkowym autobusie to problem został by rozwiązany, jedynie co by został to problem opiekuna.

Wójt informuje, że rozmowy z PKSem o kursie są bardzo trudne, bowiem funkcjonuje już siatka dowozów. Zdaje sobie również sprawę jak trudno opiekować się dzieckiem i jakim wielkim problemem jest brak opiekuna w autobusie.

Sekretarz - jak będzie dostosowany kierowca do danego kursu, to już będzie łatwiej, bo kierowca się nauczy, kto na jakim przystanku wsiada i wysiada.

Następnie rozmowa toczyła się o sposobie wykupu biletu miesięcznego.

Radny Bartłomiej Zuzek pyta jak mają teraz radni głosować za przejęciem uchwały czy przeciw, bowiem pojawiły się nowe okoliczności.

Radca prawny p. J. Dela wyjaśnia, że projekt uchwały jest za przewróceniem tzw. gimbusów, gdzie gmina nie maja obowiązku dopłacać do przewozów a nie za dodatkowym kursem. Zatem uchwala jest nieodpowiednia. Należałoby ja zmodyfikować i dostosować do potrzeby

Wójt proponuje - zgłasza wniosek formalny - aby wycofać dzisiejszą uchwałę i przegotować nową na kolejna sesje. Odpowiednią, regulującą wymogi prawne aby można było zapłacić za dowóz uczniów

Radca prawny p. J. Dela informuje, że jeżeli mamy dowozić wszystkie dzieci to ta uchwala jest bezprzedmiotowa.

Wiceprzewodniczący Rady – p. J. Kołodziej informuje, że jeżeli uchwałę odłożymy na później to nie wiemy niczego, tzn. czy mamy dowozić dzieci tzw. gimbusami czy autobusami kursowymi zdaniem p. J. Kołodzieja zostajemy w zawieszonej sytuacji. Jego zdaniem, powinna się rada zdecydować, a umowa doprecyzuje szczegóły.

Przewodniczący Rady pyta czy autobus który będzie kursować ok. godz. 15.00 będzie od 4 listopada wraz z oplata 500 zł?

Odpowiada p. Wójt mówiąc, tak.

Przewodniczący Rady, czy w takim razie potrzeba jest nowej uchwały

Radca prawny p. J. Dela informuje, że tak.

Sekretarz informuje, że aby zwrócić koszty tym nie uprawnionym potrzebna jest dzisiejsza uchwala.

Zdaniem skarbnika powinna być nowa uchwała, która ujęła by wszystkie zagadnienia

Radca prawny p. J. Dela wyjaśnia zakres nowej uchwały, czyli powinna zawierać: kto jest uprawniony do dowozu, jakie odpłatności, i kto będzie je ponosił. Dopiero ta uchwala dala by możliwość do zawarcia umowy z PKSem Wieluń. Ponadto p. Jurek zauważa, że ta uchwała, która miała być dziś uchwalona wchodzi w życie z dn. 01.01.2020 roku.

Na zakończenie mieszkaniec - Piotr Fikus, prosi o przekalkulowanie kosztów. Pyta czy może są jeszcze inne rozwiązania.

Sekretarz wyjaśnia że taniej jest zlecić komuś zlecenie dowozu, niż utrzymanie pojazdu wraz z kierowcą.

Przewodniczący rady przypomina o wniosku formalnym Wójta, który dotyczy wycofania z dzisiejszych obrad tejże uchwały, w związku z tym w listopadzie powinny być dwie uchwały - pierwsza o dopłatach i druga dotycząca przekazaniu pieniędzy.

Radny p. M. Maciejewski zauważa, że na PKSie nie ma sensu wymuszać dowozu od 4 listopada, bo najpierw powinna być umowa z PKSem, a w dalszej kolejność autobus może ruszać, bo kto to sfinansuje.

Wójt ma nadzieje ze autobus będzie kursował od listopada jednakże zastrzega, że jeżeli tak nie nastąpi to nie będzie to jej wina tylko przeszkód których nie może było przezwyciężyć.

Przewodniczący Rady przechodzi do glosowania nad wnioskiem formalnym pani Wójt.

Odbywa się głosowanie: „za” jest 11 radnych, „Przeciw” – 3.

Przewodniczący stwierdza ze wniosek formalny przeszedł i na obradach tej sesji nie będziemy się zajmować tą uchwałą.

g) powrót do uchwały ws. w sprawie zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w schroniskach dla osób bezdomnych.

Radna p. Aneta Kmiecik-Gwizdek informuje, że po rozmowie z panią kierownik GOPSu zostały rozwiane wszelkie jej wątpliwości oraz zostały naniesione poprawki do uchwały.

Następnie zostały przekazane ustalenia.

Został również wprowadzony wniosek Radnej Anety Kmiecik - Gwizdek aby zmienić stawki w uchwale.

Przewodniczący zapytał radnych czy wyrażają zgodę na zmianę stawek w uchwale - wyrazili zgodę, a następnie odbyło się glosowanie: „za” 14 radnych, „Przciw” -0, „wstrzymujących się”-0

Następnie została otwarta dyskusja, gdzie nikt nie zgłaszał pytań, więc dyskusja została zamknięta.

następnie Przewodniczący Rady przeszedł do glosowania.

Stwierdził kworum i czyta tytuł uchwały oraz zarządza głosowanie.

Wiceprzewodniczący Rady Gminy Pan J. Kołodziej odczytuje z listy obecności kolejno z imienia i nazwiska Radnych Gminy,a wyczytywany radny oddaje głos „za”, „przeciw” lub „wstrzymujący się”

Imienny wykaz głosowania stanowi załącznik do protokołu.

W głosowaniu brało udział 14 radnych.

Przewodniczący Rady stwierdza, że uchwała została podjęta 13 głosami - ” za” 0 „przeciw” 0 „wstrzymujących” 1

Uchwała została podjęta.

h) w sprawie uchylenia uchwały Nr XXII/121/2012 z dnia 28 grudnia 2012 w sprawie postanowienia o odbieraniu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, położonych na terenie Gminy Bolesławiec, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne.

Przewodniczący Rady przystępuje do podjęcia przedmiotowej uchwały i prosi o opinie komisji.

opinia komisji jest pozytywna przy jednym głosie przeciwnym i dwoma glosami wstrzymującymi się (opinia w załączeniu )

została otwarta dyskusja.

Na wstępie zabrał głos Przewodniczący Rady, który wyjaśnia dlaczego ta uchwala jest uchwalana.

Celem uchwały jest możliwość swobodnego wyboru wykonawcy odbioru odpadów komunalnych przez niezamieszczanych, czyli przedsiębiorcom.

Przewodniczący zauważalny również problem jeżeli niezamieszkały, nie znajdzie odbiorcy odpadów to co w tej sytuacji jak będziemy egzekwować – kontrolować takie przypadki.. Pyta o możliwości prawne gminy w tym zakresie.

Wójt poinformowała, że są to przepisy, które nie są doprecyzowane jednakże skorzysta z każdej możliwości aby przypilnować porządku w gminie. Ma nadzieje ze w przyszłości będzie możliwość aby zabezpieczyć stanowisko typowo w tym kierunku, czyli kontroli wszystkich opłat.

Radca prawny p. J. Dela informuje, że jeżeli podejmiemy uchwałę to każdego właściciela musimy poinformować o tym, że są zobowiązani do zawarcia umowy samodzielnie. W piśmie musi być klauzula ze każdy będzie musiał przedłożyć kopie umowy z wykonawcą. Dzięki temu będziemy kontrolować odbiór odpadów od niezamieszkałych (tak wynika z ustawy ). Ustawa wchodzi w życie z dn.01.01.2020r,

Radny M. Maciejewski pyta, czy każdy przedsiębiorca musi zawierać osobne umowy mimo ze odbiorcą będzie ten sam wykonawca?

Radca prawny p. J. Dela informuje, że każdy przedsiębiorca musi zawrzeć osobną umowę. Ponadto informuje, że uchwala ma jeszcze jedno znaczenie, a mianowicie że odpady odbierane przez gminę będą płacone za Megatonę. Jeżeli odejdą nam niezamieszkali to ilość odpadów powinna być mniejsza bowiem to ma wpływ na cenę odbioru odpadów od 1 mieszkańca.

Radny Bartłomiej Zuzek widzi w takim rozwiązaniu duży plus, gdyż dzięki temu że nie będzie niezamieszczanych to spadnie procent zadłużeń, bowiem przedsiębiorca bezpośrednio będzie płacił odbiorcy odpadów.

Sołtys p. Tadeusz Szymanek pyta o cmentarze.

Radca prawny p. J. Dela informuje, że księża będą musieli sami znaleźć odbiorcę odpadów, gdyż są to niezamieszkani.

Sekretarz informuje, że dzięki tej uchwale będzie wiadomo realnie ile odpadów wytwarzają mieszkańcy. Ponadto przypomina ze teraz będą kompostowniki i dzięki temu ilości odpadów będzie mniejsza.

Radny M. Maciejewski uważa, że wszyscy na tam stracimy bowiem wiemy kto ile wytwarza odpadów - mamy kosze na odpady. Rozdzielenie spowoduje mniejsza możliwość manewrowania kwota za odpady.

Sekretarz informuje, że teraz zdecyduje waga frakcji, a cmentarze jak skorzystają to trudno powiedzieć.

Radna Alina Maślanka, pyta jak sprawdzimy które śmieci są od kogo tzn. jeżeli śmieciarka odbierze odpady od zamieszkach i niezamieszczanych

Skarbnik odpowiada, że jest to nierzetelność wobec odbiorcy.

Na tym dyskusje zakończono.

Następnie Przewodniczący czyta tytuł uchwały stwierdza kworum i zarządza głosowanie.

Wiceprzewodniczący Rady Gminy Pan J. Kołodziej odczytuje z listy obecności kolejno z imienia i nazwiska Radnych Gminy,a wyczytywany radny oddaje głos „za”, „przeciw” lub „wstrzymujący się”.

Imienny wykaz głosowania stanowi załącznik do protokołu.

W głosowaniu brało udział 14 radnych.

Przewodniczący Rady stwierdza, że uchwała została podjęta 14 głosami – „za” 11 „przeciw” - 0, „wstrzymujących”- 3

Uchwała została podjęta.

i) w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właścicieli nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Przewodniczący Rady przystępuje do podjęcia przedmiotowej uchwały i prosi o opinie komisji.

opinia komisji jest pozytywna przy dwóch głosach wstrzymujących się (opinia w załączeniu )

Została otwarta dyskusja.

Jako pierwsza głos zabrała radna p. Danuta Markiewicz

Pyta o kompostownik czy jeżeli zadeklarujemy to nie będziemy mieć koszy

W odpowiedzi Wójt mówi, że tak.

Wiceprzewodniczący p. J. Kołodziej pyta czy od nowego roku będziemy składać nowe deklaracje.

Radca prawny p. J. Dela informuje że tak.

Radny p. Szymon Pokora pyta czy te nowe deklaracje będą w jakiś sposób weryfikowane, sprawdzane.

Wójt informuje, że będą.

Brak więcej pytań, zatem dyskusja została zamknięta

Następnie czyta tytuł uchwały stwierdza kworum i zarządza głosowanie.

Wiceprzewodniczący Rady Gminy Pan J. Kołodziej odczytuje z listy obecności kolejno z imienia i nazwiska Radnych Gminy,a wyczytywany radny oddaje głos „za”, „przeciw” lub „wstrzymujący się”

Imienny wykaz głosowania stanowi załącznik do protokołu.

W głosowaniu brało udział 14 radnych.

Przewodniczący Rady stwierdza, że uchwała została podjęta 14 głosami - ” za” 14 „przeciw” 0 „wstrzymujących” 0

Uchwała została podjęta.

j) w sprawie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.

Przewodniczący Rady przystępuje do podjęcia przedmiotowej uchwały i prosi o opinie komisji.

opinia komisje jednogłośnie nie zajęła stanowiska w przedmiotowej uchwały czekając na wyjaśnienia Radcy prawnego przyczyn jej uchwalenia.

Radca prawny p. Jerzy Dela wyjaśnia, ze uchwala z dn. 25 września nie została uchwalona ponieważ były uwagi. Wydział nadzorując nakazał usunąć numer PESEL, gdyż nr PESEL nie można ujawniać. Ponadto w paragrafie 4 ust,2 pkt,2 znajduje się imię i nazwisko oraz data urodzenia, również te dane będą usunięte, choć nie zostały wskazane przez organ nadzorujący.

Wiceprzewodniczący p. J. Kołodziej zgłasza formalny wniosek o usunięcie tej treści zapisu w paragrafie 4 ust.2 pkt.2

Odbyło się glosowanie nad ww. wnioskiem formalnym.

Głosowanie: „za” - 14 „przeciw” - 0 „wstrzymujących” – 0

Przewodniczący otworzył dyskusję.

Brak pytań.

Zatem dyskusja została zamknięta

Następnie czyta tytuł uchwały stwierdza kworum i zarządza głosowanie.

Wiceprzewodniczący Rady Gminy Pan J. Kołodziej odczytuje z listy obecności kolejno z imienia i nazwiska Radnych Gminy,a wyczytywany radny oddaje głos „za”, „przeciw” lub „wstrzymujący się”

Imienny wykaz głosowania stanowi załącznik do protokołu.

W głosowaniu brało udział 14 radnych.

Przewodniczący Rady stwierdza, że uchwała została podjęta 14 głosami - ” za” 14 „przeciw” 0 „wstrzymujących” 0

Uchwala została podjęta jednogłośnie.

l) w sprawie przyjęcia Programu ochrony zdrowia psychicznego mieszkańców Gminy Bolesławiec na lata 2019-2022

Przewodniczący Rady przystępuje do podjęcia przedmiotowej uchwały i prosi o opinie komisji.

Opinia komisji jest pozytywna przy jednym głosie przeciwnym (opinia w załączeniu )

Została otwarta dyskusja.

Sekretarz poinformowała o zmianach ( ustalonych na komisjach ). Zostanie usunięta nazwa BOLSMED na „Ośrodek zdrowia” oraz raz w roku będzie sporządzany raport z ewaluacji w terminie do 31 marca każdego roku, który to będzie przekładany Radzie Gminy.

Dyskusja została zamknięta

Następnie Przewodniczący czyta tytuł uchwały, stwierdza kworum i zarządza głosowanie.

Wiceprzewodniczący Rady Gminy Pan J. Kołodziej odczytuje z listy obecności kolejno z imienia i nazwiska Radnych Gminy,a wyczytywany radny oddaje głos „za”, „przeciw” lub „wstrzymujący się”

Imienny wykaz głosowania stanowi załącznik do protokołu.

W głosowaniu brało udział 14 radnych.

Przewodniczący Rady stwierdza, że uchwała została podjęta 13 głosami - ” za” 13 „przeciw” 0 „wstrzymujących” 1

ł) w sprawie wystąpienia do Ministra Środowiska i Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Przewodniczący Rady przystępuje do podjęcia przedmiotowej uchwały i prosi o opinie komisji.

opinia komisji jest pozytywna przy jednym głosie wstrzymującym się (opinia w załączeniu )

została otwarta dyskusja.

Brak głosów

Nastąpiło zamknięcie dyskusji.

Następnie Przewodniczący czyta tytuł uchwały, stwierdza kworum i zarządza głosowanie.

Wiceprzewodniczący Rady Gminy Pan J. Kołodziej odczytuje z listy obecności kolejno z imienia i nazwiska Radnych Gminy,a wyczytywany radny oddaje głos „za”, „przeciw” lub „wstrzymujący się”

Imienny wykaz głosowania stanowi załącznik do protokołu.

W głosowaniu brało udział 14 radnych.

Przewodniczący Rady stwierdza, że uchwała została podjęta 14 głosami - ” za” 13 „przeciw” 0 „wstrzymujących” 0

Uchwala została podjęta jednogłośnie.

m) w sprawie zmiany uchwały Nr VIII/70/2019 z dnia 25 września 2019 r w sprawie wyrażenia zgody na dzierżawę nieruchomości rolnych w drodze przetargu.

Przewodniczący Rady przystępuje do podjęcia przedmiotowej uchwały i prosi o opinie komisji.

opinia komisji jest pozytywna przy dwóch głosach wstrzymujących się (opinia w załączeniu )

została otwarta dyskusja.

Brak pytań.

Dyskusja została zamknięta.

Następnie Przewodniczący czyta tytuł uchwały, stwierdza kworum i zarządza głosowanie.

Wiceprzewodniczący Rady Gminy Pan J. Kołodziej odczytuje z listy obecności kolejno z imienia i nazwiska Radnych Gminy,a wyczytywany radny oddaje głos „za”, „przeciw” lub „wstrzymujący się”

Imienny wykaz głosowania stanowi załącznik do protokołu.

W głosowaniu brało udział 14 radnych.

Przewodniczący Rady stwierdza, że uchwała została podjęta 14 głosami - ” za” 14 „przeciw” 0 „wstrzymujących” 0

Uchwala została jednogłośnie podjęta.

5.Informacja Wójta Gminy o pracy w okresie między sesjami

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

przewodniczący rady gminy przekazał głos wójtowi gminy

Wójt przedstawił informacje która obejmowała m.in. takie zagadnienia jak: protokoły suszowe, zlecenie projektu budowy przedszkola, inwentaryzacja dróg, dokonanej wycinki drzew zgodnie z decyzją Starostwa wieruszowskiego (drzewa znajdowały się przy przebudowywanej drodze w Mieleszynie ), podjętej współpracy z firmą GlobalEko ws. dofinansowań z zakresu ekologii, odbytego spotkania z prezesem spółki gazowej ws. gazyfikacji Mieleszyna, odbytego spotkania ws. dokumentacji oczyszczalni i ścieków, informacja na temat odcinania wody za brak opłaty, informacja na temat postepowania przetargowego na drogę w Mieleszynie, informacja na temat przeprowadzonego przetarg na drogę w Chróścinie, trwającym naborze uczestników w ramach projektu cyfryzacji mieszkańców gminy Bolesławiec, o złożonym wniosku na zabezpieczenie murów obwodowych, pojawiała się również informacja na temat konserwatora zabytków, który zezwoli na usunięcie graffiti z murów ruin zamku, informacja na temat remontu mostu na Podbolesławcu, ( brak objazdu – ma być spotkanie w tej sprawie), informacja o dodatkowych wywozów odpadów przy cmentarzach na terenie gminy oraz informacja o uszkodzonej drodze przez mieszkańca w Żdżarach.

Następnie Przewodniczący prosi o bliższe informacje dotyczące takich tematów jak: projekt przedszkola, koszt ewidencji dróg i mostów, dopytuje się o decyzję GDDKiA o drogę S11 dokładniej o jej wariant ( dot. MOPu), czy postępowanie dot. droga w Chróścinie będzie przeprowadzane w formie zapytania ofertowego czy też przetargu, czy w Bolesławcu będzie dentysta?

W Odpowiedzi Wójt poinformowała, że jest duży problem z dentystą i jak na razie nie będzie dentysty, bowiem nie ma chętnego, który chciałby mieć tu swój gabinet. W następnej kolejności został poruszony temat przedszkola. Koszt projektu przedszkola to kwota rzędu 30 tyś zł. Wójt poinformowała, że posiada plany sprzed 30 lat, które zamierza wykorzystać. Przypuszczalna wielkość przedszkola to 400-800 m2. Przedszkole mieściłoby się przy szkole podstawowej w Bolesławcu.

Przewodniczący dopyta o wizję przedszkola

Wójt w odpowiedzi informuje ze przedszkole byłoby parterowe lub jedno piętrowe są dwie koncepcje, projekt przygotowała politechnika wrocławska.

Przewodniczący zwrócił uwagę, że trzeba już myśleć nie tylko o przedszkolu ale również o żłobku.

Wójt wyjaśnia, że biura architektoniczne informują, że przedszkole może mieścić się przy szkole jednak żłobek już nie. Ponadto przypomina, że musimy posiadać projekt aby ubiegać się o środki zewnętrzne.

W odpowiedzi na temat ewidencji dróg Wójt informuje, że koszt ewidencji będzie ok. 10.000 zł

Przewodniczący dopytuje, czy będziemy zabiegać o komunalizacje wszystkich dróg nawet skarbu państwa, czy też nie.

Pracownik gminy - Monika Bielenda - informuje, że na etapie wprowadzania do programu będziemy znać kto jest właścicielem drogi a kto zarządcą. Ponadto program ułatwi funkcjonowanie pasów drogowych, bowiem wszystko co się będzie działo w pasie drogowym będzie umieszczane w programie - wszystkie remonty, modernizacje.

Następne Przewodniczący Rady pyta o GDDKiA dot. S11

Wójt w odpowiedzi informuje, że MOPów na terenie gminy Bolesławiec nie będzie a zjazd będzie w Siemianicach i w Byczynie

Przewodniczący pyta o zapytanie ofertowe drogi w Chróścinie.

Została udzielona informacja, że został ogłoszony przetarg. Aktualnie jest składanie ofert na dzień dzisiejszy nie ma oferentów, a składanie ofert jest do 6 listopada 2019r.

Przewodniczący dopytuje o projekt na Oczyszczalni ścieków

Wójt w odpowiedzi informuje, że politechnika częstochowska dokonała oględzin ciągu technologicznego oczyszczalni ścieków, pobrane zostały próbki osadu w celu oceny pracy obecnej oczyszczalni ścieków w wyniku wstępnych oględzin stwierdzono, że na chwilę obecną może pracować obecna oczyszczalnia ścieków do 2023 roku. Nowa oczyszczalnia powstanie na bazie nowej koncepcji pracowników Politechniki Częstochowskiej, gdzie również też wzięto pod uwagę istniejący projekt. Oczyszczalnia jest mocno przestarzała. Wójt informuje, że rozważała całkiem nowej oczyszczalni ale nowa oczyszczalna znacznie podniosła by koszty wody dla każdego mieszkańca, wiec bardziej ekonomicznym rozwiązaniem dla mieszkańców jest modernizacja obecnej oczyszczalni ścieków. Projekt nowej oczyszczalni również posłuży do zdobycia środków zewnętrznych. Jest skanalizowanej ponad 90% gminy, więc tutaj to że jest planowane plan zagospodarowania przestrzennego gminy na rok przyszły może nam pomóc w uzyskaniu dofinansowania do budowy oczyszczalni ścieków.

Przewodniczący przypomina, że ostatnio była mowa o tym, że stara koncepcja miała być zespolona z nową.

Wójt informuje, że tak ma być i w tym kierunku idziemy. Ponadto Politechnika Częstochowska również popiera ten kierunek pracy.

Wiceprzewodniczący p. Józef Kołodziej dopytuje o spółkę gazową. Wcześniej mowa była o tym, ze spółka nie będzie starać się o nowe przyłącza – nowych odbiorców, jednak z dzisiejszej wypowiedzi wygląda że jest inaczej. Zatem jest ciekawy dokąd rurociąg dojdzie i kto będzie mógł skorzystać z tego oraz jakie są dalsze plany, czy będzie przedłużany czy tez nie.

W odpowiedzi Wójt informuje, że zakończył się pierwszy etap gazyfikacji w Mieleszynie, gdzie było to realizowane przy inwestycji powiatowej ( drogowej ), obecnie rozpoczął się drugi etap gazyfikacji polegający na przyłączeniu nowego odcinak. Trzeci etap prac – wykonanie dodatkowego odcinka linii gazu na tzw. ul. Cmentarnej w Mieleszynie. Jest to wynik dużego zainteresowania mieszkańców podłączeniem się do gazociągu. Gmina nie ponosi żadnych kosztów i mam nadzieję że pójdą w stronę Bolesławca.

Wiceprzewodniczący wyjaśnia, że jego celem jest dopytanie czy inni mieszkańcy gminy będą mogli skorzystać z przyłączy gazu w celu skorzystania z programu „Czyste powietrze” i wymianie pieca na gazowy.

Sekretarz wyjaśnia, że myśl spółki gazowej polega na tym, że mieli iść główną linią w stronę gminy. Inicjatywy oddolne mieszkańców o przyłączeniu się do gazociągu były satysfakcjonujące spółkę stąd spółka zdecydowała się wykonać przyłącza, natomiast obecnie są rozmowy w celu przyłączenia drugiej strony Mieleszyna z wykonawcą, bowiem i tam jest dużo chętnych aby wykonać przyłącze. Jeżeli firma która przedstawi swoją propozycję wykonania przyłączy będzie zaakceptowana to takie działania będą skoordynowane przed budowa naszej gminnej drogi (dotyczy tzw. ul. Cmentarnej). Odbyło się spotkanie które na celu miało umożliwienie czy to da się wykonać bez żadnej ingerencji w nasza inwestycje drogową. Zakończenie tego odcinka ma nastąpić w przyszłym roku i będzie zakończone na wysokości firmy LOTAR, a co będzie dalej to będzie zależne od stopnia zainteresowania mieszkańców gminy. Kolonia w Mieleszynie dopytuje kiedy mogliby się podłączyć. Ponadto dużo mieszkańców z Kamionki, Piask ale szczególnie Bolesławca dopytuje czy są szanse i możliwość w przyszłości przyłączenia się do gazociągu oraz mieszkańcy dopytują czy w przyszłości będą podjęte działania, które będą powodować rekompensatę mieszkańców w ogólnym znaczeniu.

Mowa jest także o programie „Czyste powietrze”, który dla wszystkich nie jest idealny – wymogi, oraz bariera zarobków. Ponadto sekretarz dopytuje, czy gmina będzie uczestniczyła jeszcze w innych programach dla mieszkańców.

Przewodniczący poinformował, że również uczestniczył w spotkaniu gdzie spółka gazowa ma za zadanie wypełnić tzw. białe plamy i wydaje się że jak będzie dużo zgłoszeń z Bolesławca to jest duże prawdopodobieństwo że gazociąg będzie dalej „szedł”.

Ponadto sekretarz informuje, że gmina Łubnice jest bardzo zainteresowana siecią gazową.

Przewodniczący dopuszcza do głosu radną p. Ilonę Góral.

Pani radna wraca do wymiany bieżących opraw oświetlenia na LEDowe. Dopytuje, czy gmina otrzyma, czy też otrzymała jakiś dokument dotyczący parametrów technicznych nowych opraw wymienianych w gminie.

Odpowiedzi udziela p. M. Bielenda informując, że na dzień dzisiejszy nie posiadamy dokumentu dopiero zostanie takowy sporządzony.

Radna p. I. Góral precyzuje, że chodzi o dane techniczne opraw, które będą zamieszczane na poszczególnych drogach

p. Monika Bielenda informuje, że po ostatnich rozmowach ze spółka oświetleniową została przekazana informacja że taki dokument zostanie sporządzony.

Radna p. I. Góral przypomina, że nie tylko ona uczestniczyłam w dn. 23.10.19r. w spotkaniu z firmą która będzie zajmowała się wymiana opraw, gdzie było powiedziane, że nie będzie dokonanego pomiaru fotometrycznego po wymianie danej oprawy. Po analizie tematu i sprawdzeniu danej oprawy (Philips, gdyż została udostępniona dokumentacja jednej z opraw ) okazało się, że nie istnieje oprawa o numerze podanym w dokumentacji. W związku z tym został napisany mail do firmy Philips czy dysponują taka oprawą w odpowiedzi radna została poinformowana, że nie istnieje w ich systemie dany model. Również dała zapytanie do NFOŚiGW do programu „SOWA” i tam została poinformowana, że jeśli się wyłącza oświetlenie w nocy można korzystać z programu SOWA.

W odpowiedzi p. Monika Bielenda informuje, że nie mogliśmy przystąpić do programu ponieważ nie jesteśmy właścicielem opraw tylko spółka oświetleniowa, więc spółka powinna to zrobić. Natomiast spółka nie przystąpiła do programu, gdyż nie są w stanie zweryfikować jaka będzie oszczędność na danej linii, kiedy jest ta przerwa nocna.

Radna p. I. Góral informuje, że po przesłuchaniu nagrania z komisji pan ze spółki powiedział, że nie zrobili audytu i nie przystąpili do programu SOWA dlatego, że wymiana opraw na LEDowe będzie następowała co drugi słup i nie spełnia polskiej normy wobec tego nie spełni normy.

Przewodniczący dopytuje czy napisała maila do spółki oświetleniowej, że taką oprawę podali?

Radna p. I. Góral w odpowiedzi poinformowała, że nie

Przewodniczący mówi, że dopytuje się ponieważ może numer został przekręcony.

Wójt – dziękuje pani radnej za trafne uwagi.

Przewodniczący pyta, czy jeszcze ktoś chce o coś zapytać?

Sołtys Chróścina p. Robert Lis dopytuje o drogę S11

Wójt informuje, że gmina Bolesławiec 30 września br. zadała pytanie którędy będzie przebiegać droga w odpowiedzi z dn.22 października br., GDDKiA poinformowała, że został wskazany wariant 2B przechodzący przez gminę Bolesławiec. Wariant jest najdroższy ale najbardziej akceptowany przez mieszkańców.

Sołtys Chróścina p. Robert Lis dopytuje się również o programy „Mój prąd” i „Czyste powietrze”

W odpowiedzi Wójt informuje, że udostępnione są informacje na stronie internetowej gminy. w Bolesławcu prawdopodobnie od nowego roku będzie pracownik przeszkolony w tym kierunku.

Sołtys Chróścina p. R. Lis w następnej kolejności dopytuje o oprawy które, będą wymienione w Chróścinie.

Wójt pokazała mapę oraz poinformowała sołtysa, które oprawy będą wymienione oraz poinformowała, że w przyszłym roku planuje się zabezpieczyć kolejne środki na wymianę opraw.

Przewodniczący informuje, że docelowo będą wymienione wszystkie oprawy.

Wiceprzewodniczący pyta czy jest możliwość aby drogę S11 odsunąć jeszcze od Chróścina

Przewodniczący informuje, że jeżeli któryś wariant będzie wybrany to niestety nie ma takiej możliwość ze względu na pewne normy, przepisy itp.

6.Informacja Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej o przeprowadzonej kontroli deklaracji i płatności za śmieci w sołectwach Gminy Bolesławiec

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Przewodniczący prosi Przewodniczącego komisji rewizyjnej - p. Anetę Kmiecik-Gwizdek o przedstawienie kontroli

W odpowiedzi Przewodnicząca komisji poinformowała, że niestety nie udało jej się przygotować protokołu z kontroli. Zostanie sporządzony na następną sesję

Przewodniczący pyta obecnych czy wyrażają zgodę na to aby protokół został sporządzony na następne obrady rady gminy ?

Radni wyrazili zgodę

7.Interpelacje,wnioski,zapytania.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sołtys Kolonii Bolesławiec – Chróścin zapytała o możliwość kontynuacji inwestycji dotyczącej chodnika w kierunku Bolesławca.

Przewodniczący poinformował sołtysa, że w momencie złożenia projektu budżetu wszystko się okaże czy istnieje taka możliwość.

Wójt odpowiedziała, żeby zaplanować taką inwestycje w budżecie gminy musi wpłynąć pismo z powiatu, ze powiat planuje taką inwestycję inaczej nie ma możliwości dotować powiatu jeśli nie ma zapotrzebowania z ich strony.

Sołtys informuje, że wcześniej nie było mowy o żadnym piśmie z powiatu.

Radny p. Szymon Pokora mówi że inwestycja była już rozpoczęta więc powinna to być kontynuacja zadania, a nie nowa inwestycja.

W odpowiedzi Wójt informuje, że zdaniem Wójta jest to jedna z najważniejszych inwestycji drogowych, które są na terenie gminy i rzeczywiście przyznaje rację, że należy rozmawiać z powiatem na temat kontynuacji zadania. Jednakże musi wpłynąć pismo do gminy w tej sprawie.

Na koniec przewodniczący gminy wszystkich zebranych radnych zaprasza na obchody uroczystości z okazji z dn. 11 listopada

8.Zamknięcie obrad sesji.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Przewodniczący Rad Gminy p. Artur Dulski stwierdził wyczerpanie porządku sesji i zamknął obrady.

Przewodniczący Rady Gminy
Artur Dulski

Protokołowała:
Marianna Kaczmarczyk

Metryka

sporządzono
2019-12-02 przez Marianna Kaczmarczyk
udostępniono
2019-12-02 01:00 przez Arkadiusz Bak
zmodyfikowano
2019-12-31 01:00 przez Arkadiusz Bak
zmiany w dokumencie
ilość odwiedzin
228
Niniejszy serwis internetowy stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Informacja na temat celu ich przechowywania i sposobu zarządzania znajduje się w Polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies - zmień ustawienia swojej przeglądarki.